Ім'я Олени Теліги не так давно повернулося у нашу літературу та історію. Десятки років в Україні про неї нічого не було відомо. Комуністична пропаганда затаврувала О. Телігу як «українську буржуазну націоналістку», тобто «ворога народу». І лише через півстоліття після її смерті ім'я поетеси виринуло із забуття, коли в лютому 1992 р. на місці її загибелі в Бабиному Яру було встановлено пам'ятний хрест, а вулицю, що пролягає поруч, названо ім'ям Олени Теліги.
Люба ,незабутня, рідна Олено Теліго і всі друзі, полум’яні революціонери,що впали там на бойовому посту в трагічному Києві! Деж ваші могили ? Ми прийдемо туди тепер - вночі , щоб не бачив кат ,ми прийдемо туди колись – вдень , щоб побачив увесь край. Ми сплетемо нев’янучий вінок з своїх сердець і покладемо на вашу могилу . Будуть на тій могилі цвісти білі квіти жалю,посаджені нами. А на тих квітках білих буде вічно горіти ваша свята кров. Кров на квітках. Засліпить вона очі нашим ворогам,що переможені, впадуть на коліна,благаючи пощади. Виросте вона,та ваша благородна кров, у вічну легенду,яку наші покоління повторяти муть ,як молитву.
Ми ще не знаємо, де ваша могила,але в нашій памяті стверджуються пророчі слова безсмертної Олени Теліги
Над могилою вашою тиша і спокій ,Та по рідному краю – зловіщі вогні .І піти по слідах ваших скошених кроків . Рвучко тягнуться сотні окремих ніг.Так ,сотні,тисячі,мільйони іменних і безіменних героїв під жовто- синім стягом
Ітимуть і йтимуть по ваших слідах, щоб на своїй Соборній Українізасвітити довгождане сонце ,імя якому Держава.
Сьогодні твори Олени Теліги вивчають в школі, її життя і творчість досліджують історики і літературознавці, але широкому загалу вона ще не досить відома. Біографія поетеси містить багато «білих плям»: досі точно невідомі ні рік її народження, ні день героїчної загибелі.
Мита видання – ознайомити учнів і студентів із життєвим подвигом та героїчною поезією української поетеси і патріотки О.Теліги . Розвивати почуття обов’язку перед своїм народом .
Пам’ятка розрахована на учителів філологів учнів і студентів і всіх кого цікавить творчість О.Теліги.
Відбір матеріалу до пам’ятки закінчено 8 лютого 2012 року.
Олена Теліга (дівоче прізвище - Шовгенова) народилася 21 липня 1907 (або 1906) року в Петербурзі. Батько її, Іван Шовгенов, українець за походженням, був відомим вченим-гідротехніком, професором Петербурзького університету. Мати - дочкою православного священика з Поділля, педагогом, вихованкою Бестужівських курсів. Перші роки дитинства були безтурботними і щасливими. Батьки жили заможно, і тому діти (Олена і
двоє братів) мали все необхідне, щоб здобути гарне виховання і достойну освіту. Крім російської, вона добре володіла французькою та німецькою мовами, лише рідної, української, не знала, і українкою себе не усвідомлювала.
Напередодні 1917 року Івана Шовгенова запросили на викладацьку роботу до Київського політехнічного інституту. Вир революційних подій не обминув родину: батько незабаром став одним із міністрів уряду УНР, а старший брат Олени - вояком української армії. Після поразки української революції вони емігрували до Чехії, а мати з молодшими дітьми залишилася в окупованому більшовиками Києві. П'ятнадцятирічна дівчина змушена була працювати посильною в Політехнічному інституті, а влітку підробляти на городах за мізерний пайок. Хоча кожний день Олени був боротьбою за виживання, проте вона не переймалася тим, не зациклювалась на буденності, намагалася зберегти почуття гідності.
Лишатися в Києві родині ставало все більш небезпечним. Навесні 1922 року мати з дітьми покинула Україну і виїхала до чоловіка. У 1924 році Шовгенови переїхали до чеського міста Подєбари, де батько працював ректором Української господарської академії, а Олена вчилася на літературному відділенні Українського вищого педагогічного інституту імені М. Драгоманова. Для майбутньої поетеси розпочалася смуга еміграції, яка тривала майже все її свідоме життя, сповнене туги за батьківщиною і непереборним бажанням повернутися у вільну, незалежну Україну.
Україну, як вважала Олена Теліга, може врятувати лише новий тип українця — людини, яка вміє жити і вмирати заради своєї батьківщини. «Україна — це ще не тільки земля, але й нація. А нація — це ще не. тільки сучасне покоління. Нація — це мертві, живі й ненароджені, об'єднані кров'ю, минулим та боротьбою за майбутнє й сучасне Україна - це її історія, мистецтво, духовність...».
Україні Олена Теліга присвятила своє життя і творчість. І в поезії, і в публіцистичних творах Олена Теліга прагнула до розуміння ролі жінки в житті суспільства.
З початком Другої Світової війни у долі Олени Теліги відбувався останній крутий поворот. Восени 1941 року разом з Уласом Самчуком Олена нелегально повернулася у Київ, де одразу взялася до організації культурного життя України: очолила Спілку українських письменників, розпочала редагувати літературно-мистецький альманах «Літаври» (додаток до газети «Українське слово»). За короткий час навколо Олени Теліги згуртувалася українська творча інтелігенція. Уперше після довгих років більшовизму почали відкрито говорити про власну державність, знову замайоріли жовто-блакитні національні прапори, залунала українська мова, розпочала правитися служба Божа в храмах.
У грудні 1941 року було заарештовано ряд співробітників «Українського слова», що невдовзі припинив своє існування. Смертельна небезпека нависла і над О. Телігою, але вона категорично відмовилася залишити місто, спрямовуючи всі зусилля на роботу Спілки. Вранці 9 лютого 1942 року під час чергового засідання гестапо заарештувало всіх присутніх. Абсолютно непричетний до справ Спілки Михайло Теліга добровільно пішов разом зі своєю дружиною на смерть. Через декілька днів, ймовірно 21 лютого1942 року, їх розстріляли в Бабиному Яру. Згодом у камері гестапо був знайдений короткий напис під тризубом: «Тут сиділа і звідти піде на розстріл Олена Теліга». Один із катівзізнавався, що не бачив ще чоловіка, який вмирав би так героїчно, як ця гарна жінка. Це було останнє свідчення про поетесу і борця, мужність і героїзм якої визнали навіть вороги.
За свої неповні тридцять п'ять років Олена Теліга не встигла видати жодної книжки, та й більшість рукописів загубилася під час переїздів та у вирі воєнних років. Лише після смерті поетеси вийшло три її збірника: «Душа на сторожі» (1946 р.), «Прапори духа» (1947 р.), «На ужині» (1947 р.). Творча спадщина О. Теліги налічує 40 віршів, 15 публіцистичних статей, а також оповідання «Або — або».
Жадан,Л. Тільки тим дана перемога , хто й у болі сміятися міг[Текст ]: Життєвий і творчий шлях О.Теліги та О.Ольжича/Л.Жадан //Шкільна бібліотека.- 2007.- №7.- С.63-66.
Миронець, Н. Олена Теліга [Текст ] / Н.Миронець // Чумацький шлях.- 2005.- №6.- С.50-56.( До 100-річчя від дня народження )
Олена Теліга (21.VII.1907-13(?)- 21.II. 1942) [Текст ]// Українське слово :Христоматія української література та літературної критики XX ст..-2- ге. Вид..- кн.. 2.-К.,2001 С.726-730.
Олена Теліга (1907-1942) [Текст ]// Жулинський .М.Слово і доля: Навч. Посібник.- К.- 2002 .- С.571-581.
Олена Теліга [Текст ]// Бернадська. Н.І.Українська література XX століття:Навч. Посібник для старшоклас.та вступник.до вищих навч.закл..- К.- 2006 .-3-тє вид..-С.122-127.
Теліга Олена Іванівна [Текст ]// Мистецтво України : Біогр.довід..- К.,1997.-С.578.
Олена Теліга (21.07.1906- 21.02.1942) [Текст ]// За волю України повстанські пісні.- Луцьк., 2007.- С.356- 361.
Теліга Олена Іванівна [Текст ]// Провідники духовності в Україні : Довідник .-К.,2003.-С.318- 320.
Олена Теліга 1907-1942 [Текст]// Далекі зірниці . Українська література першої половини XXст. : Навч.посібник .- К.,2005.- С.355- 360.
Олена Теліга [Текст] //УСЄ Універсальний словник-енциклопедія.-К.,1999.- С.
Олена Теліга [Текст]//Оліфіренко .С.М. та ін.Універсальний літературний словник-довідник /Оліфіренко .С.М. та ін..-Донецьк .,2008.-С.
Олена Теліга (1907-1942)[Текст]//Історія української літератури XXстоліття.:Навч. Посібник .-К.,1994.-Кн.2.-ч.1.-С.98-105.Олена Теліга (1907)[Текст]//Історія української літератури XXстоліття: Підручник .-К.,1998.-С.61-65.
Скрипник,Л. Олена Теліга життя за тризубовий стяг[Текст]/ Л.Скрипник.,В.Глушаниця// Шкільна бібліотека.-2006.-N6.-С.50-56.
Белік,М.В. Пішла, бо знала: повернеться![ТЕКСТ]:100-річчя О.Теліги /М.В. Белік//Шкільна бібліотека.- 2007.-N6.-С.61-62.
Хадан,Л.В. Світи в віках Божим смолоскипом [Текст]: Життєвий і творчий шляхО.Теліги /Л.В.Хадан//Позакласний час.- 2009.- N1-2.-С.35-39.
Смотрич,О. Моя сосідка Олена Теліга [Текст]:Осінь1941-зима1942р./О.Смотрич//Літературна Україна .-2009.-24груд.-С.7.
Сапеляк,С.Велика правда Олени Теліги[Текст]/С.Сапеляк//Літературна Україна.- 2009.-26 лист.- С.7.
Кирян,Н.Ми не повинні зламатися [Текст]:105-річчя від дня народження О.Теліги/Н.Кирян//Слово Просвіти.-2011.-28лип.3серп.- С.5.
Пастернак,Н. Живописець слова ,патріотка,діяч культури [Текст]: 70-річчя від дня смерті О.Теліги/Н.Пастернак//Культура і життя.-2012.- 17 лют.- С.8.
Ананченко, Т. Олег та Олена: у липні відзначаємо 100-річчя від дня народження лицаря українського духу О.Ольжича і 101 рік від дня народження "поетки вогняних меж" О.Теліги[Текст] / Т. Ананченко // Слово Просвіти. - 2007. - №26. - С. 6.
Дубина, М. Голос мужнього покоління[Текст] / М. Дубина // Літературна Україна. - 1999. - 4 листоп. –
Герасимчук, В. Гаряче серце і "гаряча смерть" нескореної поетеси Олени Теліги[Текст] / В. Герасимчук // Літературна Україна. - 2006. - 27 лип. - С. 2.
Героїня національного визволеннях[Текст] // Знаменні дати : Календар 2006. - 2006. - С. 132-138.
Грабовський, В. Стигмати героїчної долі: то де ж і коли народилася Олена Теліга?[Текст] / В. Грабовський // Літературна Україна. - 2006. - 3 серп. - С. 8.
Донцов, Д. Душа в червоній амазонці : (1906-1942)[Текст] / Д. Донцов // Культура і життя. - 2006. - №31. - С.
Карамаш, С. Разом - у любові, праці й смерті : долі Олени і Михайла Теліг[Текст] / С. Карамаш // Літературна Україна. - 2008. - 6 берез. - С. 7.
Ковальчук, О. "Вітрами й сонцем Бог мій шлях намітив..." : літературно-музична
композиція, присвячена 100-річчю від дня народження Олени Теліги[Текст]
/ О. Ковальчук // Дивослово - 2006. - №7. - С. 30-35
Миронець, Н. Зоря першої величини: то коли ж таки і де народилася Олена Теліга? [Текст]/ Н. Миронець // Літературна Украіна. - 2006. - 14 верес. - С. 4.
Миронець, Н. Олена Теліга: до 90-ліття з дня народження[Текст] / Н. Миронець // Чумацький шлях. - 2005. - №6. - С. 10 – 15.
Миронець, Н. Олена Теліга: нове прочитання великої біографії[Текст] / Н. Миронець // Українська культура. - 2006. - №8. - С. 37.
Мірошніченко, Н. Повернення із небуття[Текст] / Н. Мірошніченко // Літературна
Украіна. - 2007. - 26 квіт. - С.
Олена Теліга, жінка-борець , жінка -легенда [Текст] // Урядовий кур’єр. - 2006. - 23 верес. - С. 1,2.
Сапеляк, С. Велика правда Олени Теліги[Текст] / С. Сапеляк // Літературна Україна. - 2009. - №39. - С. 7.
Сінченко, О. Тонкий лірик і лицар чину - Олена Теліга[Текст] / О. Сінченко // Слово і час. - 2006. - №9. - С. 79-80.
Смотрич, О. Моя сусідка Олена Теліга : осінь 1941 - зима 1942 року[Текст] / О. Смотрич // Літературна Україна. - 2009. - 24 груд. - С. 7.
Червак, Б. Національний ідеал Олени Теліги : 21 липня 1906 року народилася відома
українська поетеса і громадсько-політичний діяч[Текст] / Б. Червак // День. – 2009. - №124. - С. 8.
Червак, Б. Воїн української революції[Текст] / Б. Червак // День. - 2006. - №125. - С. 7.
Твори
Теліга Олена. Листи.Спогади[Текст ]/Упоряд.Н.Миронець.- К.- :
Видавництво ім.Олени Теліги., 2003 .- 400с.,іл.
Олена Теліга [Текст]//Дивосвіт «Веселки» : Антологія літератури для дітей та юнацтва.-К.,2005.-Т.2.-С.289-291.
Теліга ,О. Мужчинам [Текст ] :Вірш/ О.Теліга // Дніпро.- 2009.- №11.- С.36.
Теліга ,О.’’Ніч була розбурхана та тьмяна …’’ [Текст ] : вірш / О.Теліга // Дніпро.- 2010.- №9 .- С.50.
Теліга, О. Літо [Текст ] : Вірш / О.Теліга // Дніпро.- 2009.- № 4.- С. 6.
Теліга, О. « Махнуть рукою ! Розіллять вино! …» [Текст ]: вірш /О.Теліга // Дніпро.- 20
Інтернет-ресурси
1. Олена Телiга. Біографічна довідка [Електронний ресурс]\ режим доступу: http://poetry.uazone.net/teliha/teliha00.html – мова – українська. – загол. з екрану
2. Теліга О[Електронний ресурс]\ режим доступу:http://uk.wikipedia.org/wiki/ – мова –українська. – загол. з екрану.-Біографія. Твори. Література.
3. ХХ сторіччя української поезії. Атологія «Вітчизни» [Електронний ресурс]\ режим доступу: http://vitchyzna.ukrlife.org/– мова – українська. – загол. з екрану
4. Олена Теліга (1907–1942) [Електронний ресурс]\ режим доступу: http://poetry.uazone.net/teliha/ – мова – українська. – загол. з екрану.- Алфавітний покажчик творів. Біоґрафічна довідка
5. Олена Теліга. ЛИСТИ, СПОГАДИ. Видавництво імені Олени Теліги. [Електронний ресурс]\ режим доступу: http://ukrlife.org/main/minerva/teliha.htm – мова – українська. – загол. з екрану.- Наведено 65 листів і листівок Олени Теліги до різних адресатів: Михайла Теліги,
Наталії Лівицької-Холодної, Дмитра Донцова, Уласа Самчука, Олега Лащенка, Богдана-Ігоря Антонича та інших. Другу частину книги становлять спогади сучасників Олени Теліги, а також фотографії, частина яких публікується вперше.В електронному варіанті.
6. Олена Теліга. О краю мій: Твори, документи, біографічний нарис. [Електронний ресурс]\
режим доступу: http://www.bestbooks.kiev.ua/html/b6.html – мова – українська. – загол. з екрану.- Наведені поетичні і прозові твори талановитої української поетеси та активної громадської діячки Олени Теліги, а також нарис про життя і творчість поетеси на основі документів, листів, спогадів сучасників.
Матеріал підібрала : бібліограф Сміян.В.В. Теплик - 2012