В рамках проведення літературно - мистецької декади

«Вивчення історії рідного краю»

до 90-річчя створення Теплицького району

та до 70-ї річниці Перемоги

над німецько – фашистськими загарбниками,

започаткованої відділом культури і туризму Теплицької РДА та

Теплицькою централізованою бібліотечною системою

протягом 19-26 жовтня було проведено ряд заходів.

Начальник відділу культури та туризму Теплицької РДА Віктор Володимирович Прокопенко розпочав свій виступ вітальними словами і словами вдячності запрошеній гості - лікарю Ганні Овсіївні Бабенко – ровесниці району. За його словами, вона є уособленням старшого покоління, які стояли біля витоків нашого району та його розбудови. Саме вони мають бути взірцем чесної та добросовісної праці для нас на наших дітей.

Бібліотекарем Бджілянського сільського філіалу Жарій О.С. проведено інформаційну годину «Історичні віхи села» для учнів 4 класу (вчитель Пшенична Т.В.)

Бібліотекарем Великомочульського сільського філіалу Лукавою О.І. проведено годину спілкування з учасником Великої Вітчизняної війни, ветераном праці, бувшим головою колгоспу Солошенком Євгеном Олександровичем (1924р.н.)

Бібліотекарем Залузького сільського філіалу Годованюк О.М. проведено зустріч з ветераном праці Крючковою Оленою Михайлівною.

Крючкова Олена Михайлівна народилась 20 серпня 1947р. в с. Залужжя, в сім’ї колгоспників. Закінчила Залузьку восьмирічну школу.

І зразу ж пішла працювати дояркою. Більше 25 років попрацювала дояркою. За період роботи має багато відзнак, похвальних грамот, була депутатом районної ради двох скликань. Нагороджена орденом трудової слави ІІІ ступеня, Ветеран праці.

Має четверо дітей, семеро онуків і двоє правнуків.

Активна учасниця художньої самодіяльності, учасниця ансамблю «Василиха».

Бібліотекарем Костюківського сільського філіалу Лазарь О.А. та членами клубу «Літературна п’ятниця» була проведена зустріч з вдовою, найстарішою жителькою села Пастух Параскою Семенівною.

Пастух Параска Семенівна народилась 2 лютого 1921рокув селі Костюківка Теплицького району в селянській сім'ї. В 9 років стала сиротою(майже разом пішли з життя батько і мати). Осиротілу Параску забрали в місцевий патронат.

У 18 років Параска Семенівна зустріла Прокопа і вони побралися. Не довго була щасливою Параска. Жорстока війна забрала Прокопа від Параски і від двох їх діток: Олександра і Анатолія. Важке вдовинне життя лягло на плечі Параски Семенівни. Та найбільша втрата чекала її попереду: від важкої хвороби помер син Олександр. Зараз Параска Семенівна проживає з сином Анатолієм і невісткою Тетяною.

Вона любляча бабуся, прабабуся і прапрабабуся

Бібліотекарем Маломочульського сільського філіалу Кусюк В.М. була проведена зустріч з ровесницею утворення Теплицького району, ветераном праці, учасницею Великої Вітчизняної війни Вдовиченко Єфросинією Терентіївною (1923р.н.) Вдовиченко Є.Т. все життя працювала ланковою в колгоспі. Боролась за високі врожаї цукрового буряка. Нагороджена медаллю «За доблесний труд».

Бібліотекар Петрашівської сільської бібліотеки Воловодівська Т. А.

Відвідала ровесницю Теплицького району, учасницю Великої Вітчизняної війни, ветерана праці Куценко Мотрону Мокіївну, яка народилася в селі Петрашівка 13 квітня 1923 року.

Організовано зустріч з учасником війни, ветераном праці, головою Петрашівської ветеранської організації Василем Лукичем Семенюком.

Бібліотекар ознайомила присутніх з хронологією становлення та розвитку Теплицького району та села Петрашівки.

Василь Лукич Семенюк, місцевий краєзнавець, розповів випадки з життя району та села, про Велику Вітчизняну війну та зокрема про визволення села Петрашівка 13 березня 1944р.

Василь Лукич Семенюк презентував присутнім свою книгу “Стежки до мого серця” та брошуру “Перемогли і повернулись”

Бібліотекар Побірського сільського філіалу Зятін Надія Григорівна провела зустріч із ветераном праці, старожилем села, яка пам’ятає становлення Теплицького районуМиколаєнко Тетяною Родіонівною, яка поділилась спогадами про минуле.

Миколаєнко Тетяна Родіонівна 25.01.1908р.н. Народилася в с. Побірка, в сім’ї було, крім неї ще троє дітей. Зараз на даний час ще живий брат Плахотнюк Іван Родіонович, 1922р.н.

Пережила голодомор, громадянську і Велику Вітчизняну війни.

Життя було важке, пам’ятаю голодомор, потім, коли громадянська війна закінчилась, селяни отримали наділи землі.

Десь весною 1928року селяни почали об’єднуватись в колгоспи.

В колгоспі було створено дві тракторні бригади, було 6 тракторів. Одна машина.

Почала розвиватися культура на селі. В клуб закупили духові інструменти та радіоприймач.

Почалася Велика Вітчизняна війна. В селі організували мітинг комуністи Жук О.К. і Курка А.С.. де було вирішено працювати ще краще і охороняти нашу батьківщину.

В селі великих боїв не було, тільки пройшло кілька німецьких військ в напрямку Петрашівки.

Потім прибув з Соболівки німецький комендант і в селі встановив жорсткий режим. Німці забирали худобу і хліб, людей били гумовими палицями.

Були важкі дні окупації, не було солі, мила, сірників і люди пристосовувались до важкого життя: ткали самі полотно, плели лапті, робили саморобні жорна.

Школа і клуб були закриті.

12березня перші радянські розвідники пробрались в село, і яка ж то була радість.

Відновлювали ферми, але війна ще тривала. 9травня 1945р. настав День Перемоги.

Післявоєнні роки для села були роками росту сільського господарства. Більшість жителів об’єднались в с/г артіль «Комунар». Будували ферми заново, закупівля с/г техніку.

Розширено посіви с/г культури. Була вівцеферма, птахоферма, пасіка. Створена партійна і комсомольська організації.

Почала працювати Побірська сільська рада, школа, клуб.

Бібліотекарі Росошанського, Кожухівського та Кам’янецького сільських філіалів відвідали ветерана праці, ровесницю створення району Бойко Ганну Сергіївну.

Бібліотекар Сашанського сільського філіалу Якименко – Сич Галина Павлівна відвідала ветерана Великої Вітчизняної війни, ровесницю утворення Теплицького району Фащенко Фрасину Михайлівну.

Фрасина Михайлівна Фащенко народилась в 1923році в с.Веселівка Теплицького району. В сім'ї вона була найстарша серед дітей, то мусила замінити їм неньку. Ще зовсім дитиною пішла трудитись у колгосп, на рівні з дорослими сапала буряки. Під час війни ще юною її вивезли в Німеччину, де гнула спину на фашистів. Працювала то на фабриці, то на будівництві. Три роки поневірялась на чужині. Коли повернулась з полону не минула її тяжка праця в колгоспі. Хоч яка була змучена й знесилена, але зцілювали її працьовиті друзі – односельчани та краса рідної природи.

Бібліотекар Соболівського сільського філіалу Вінжіцька А.В. провела інформаційну годину «Історичні віхи села» для учнів 7 класу.

Ознайомила користувачів з біографічними даними жителя села,краєзнавця, ровесника утворення району Фурдика Івана Карповича.

Бібліотекарі Степанівського та Карабелівського сільських філіалів спільно відвідали ветерана Великої Вітчизняної війни, учасника бойових дій Хараїма Василя Логвиновича.

Бібліотекар Стражгородського сільського філіалу Данилюк А.І. з користувачами бібліотеки відвідали найстаршу жительку села Білоус Катерину Дмитрівну.

Білоус Катерина Дмитрівна народилась 14 вересня 1924року в селі Стражгород, в селянській сім'ї.

Важким було життя Катерини Дмитрівни. Пережила вважкі роки голоду 1932-1933рр. Ще молодою, п’ятнадцятирічною дівчиною, Катерина пішла працювати в колгосп, в ланку. Працювала і дояркою, і на полі.

Зараз Катерина Дмитрівна пишається своїми онуками.

Бібліотекарем Удицького сільського філіалу Шпетною Л.А. була проведена інформаційна година «Віхи історії села», де ознайомила користувачів з короткою історією селаУдич та району.

Бібліотекар Веселівського сільського філіалу Неживляк К.П. відвідала ветерана Великої Вітчизняної війни, ветерана праці Іващук Ксенію Пантелеймонівну.

Народилась 22.12.1916року в с. Вищий Ташлик в родині колгоспників, в багатодітній сім’ї.

Працювала в ланці, на фермі, в дитячому садочку поваром. Жінка уміла накидати хати (глиною штукатурила стіни. стелю). В селі накидала більш як 30 хат.

Пережила війну і голод. Вийшла заміж в 1943р., народила 8 дітей, з них 3 померли і 5 живих, є одна прийомна дочка. Прожили в парі 44 роки. Щоб не піти в Німеччину вийшла заміж за чоловіка з дитиною.

В Ксенії Пантелеймонівни 11 онуків, 10 правнуків і 5 праправнуків.

Доглядає її дочка Галина Іванівна, якій 63 роки.

Бібліотекарем Брідоцького сільського філіалу Костянюк А.А. проведено зустріч з учасником Великої Вітчизняної війни, ветераном праці Гуком Федором Стратонович.

Гук Федір Стратонович народився в селі Брідок 11січня 1930року, в сім'ї колгоспників.

З березня 1963р. по 1990р. був головою Брідоцької сільської ради, членом КПРС.

Бібліотекарем Метанівського сільського філіалу проведено зустріч з ветеранами праці: Михальченко Н.І., яка була головою колгоспу «Дружба» з 1988-2000 рік,

Семченко М.Т., вчитель, яка присвятила 40 років свого життя вихованню підростаючого покоління в Метанівській школі,

Пащенко Г.С., - ветеран освітянської ниви,

Четверенко А.С.- ланкова колгоспу «Дружба».

За час роботи на посаді голови колгоспу Михальченко Ніна Іванівна внесла великий вклад в розвиток села. Побудовано: дитячий садок «Сонечко», ФАП, дільничну лікарню,церкву, млин, олійню, пекарню. Має нагороди: медаль «За доблесний труд», орден «Знак пошани».

Була кандидатом обкому партії, членом райкому партії, депутатом районної Ради. У 1986 році була делегатом 27 з'їзду ЦК КПРС.

Бібліотекарем Орлівського сільського філіалу Решетник Н.Т. проведено заходи під загальною назвою «Краю мій лелечий, земле моя рідна».

Бібліотекарем було зібрано старі фотографії і виготовлено стенд:Історія села в фотографіях «Село моє в Подільській стороні».

Виставка- персоналія «Дишленко Афанасій Іванович. Орлівський раціоналізатор - самоучка» знайомить читачів з орлівським винахідником, який створив сівалку для посіву буряків. Отримав в 1956 році Авторське свідоцтво на свій винахід.

Його малюнкам, які намальовані простим олівцем по 100 років.

Був проведений огляд – інформація

«Мій рідний край – моя

Тепличчина» біля фонду краєзнавчої літератури

Бібліотекарем Завадівського сільського філіалу Захарчук Л.І. проведено зустріч з ветеранами:

Городянським Іваном Павловичем, 1924р.н., ветераном Великої Вітчизняної війни,

Шаматієнко Василиною Йосипівною. 1936р.н., ветеран бібліотечної справи.

Були присутні Пухніченко Сергій Петрович – директор Завадівської ЗОШ,вчитель історії Калініченко Катерина Адамівна, та вчитель рідної мови Немировська Марія Іванівна.

Бібліотекар Пологівського та Лозоватського сільських філіалів провели інформаційну годину «Історичні віхи села та району».

Впорядковано матеріали бібліографом-краєзнавцем Теплицької ЦРБ Соловей С.В.

ВІДПОВІДАЛЬНА ПОДОЛЯН Г.М. – ЗАВІДУЮЧА МЕТОДИЧНО-БІБЛІОГРАФІЧНИМ ВІДДІЛОМ ТЕПЛИЦЬКОЇ ЦБС

Кiлькiсть переглядiв: 581

Коментарi