ЗНАМЕННІ ТА ПАМ’ЯТНІ ДАТИ 2014 РОКУ

ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙОН

70 років тому 10 березня 1944року визволено райцентр від німецько-фашистських загарбників, 14 березня 1944року визволено Тепличчину.

Волю жителям району принесли доблесні війська 2-го Українського фронту, яким командував маршал Радянського Союзу І.С.Конєв. Під час визволення в смузі Теплицького району наступали з’єднання і частина шостої танкової армії (командуючий генерал-лейтенант танкових військ А.В.Кравченко) 27-ї армії (командувач генерал-лейтенант С.Г.Трохименко), 52-ї армії (генерал-полковник К.А.Коротеєв). У числі учасників визволення Тепличчини були полк Героя Радянського Союзу М.Я.Кузьмінова і взвод Героя Радянського Союзу А.І Палій, які очищали Теплик від окупантів.

65 років тому народився Кащенко Олександр Володимирович (30.05.1949) у с.Веселівка Теплицького району – декан архітектурного факультету. Кандидат технічних наук, професор. Завідувач кафедри рисунку і живопису, член-кореспондент України, академії архітектури, член президентської ради Національної спілки архітектури України, заступник голови науково-методичної комісії з архітектури Міністерства освіти і науки України. Відмінник освіти України.

У 1973 році закінчивши архітектурний факультет Київського інженерно-будівельного інституту, працював асистентом, доцентом, професором, а з 1987 року – деканом архітектурного факультету. Кандидатську дисертацію на тему «Геометричне формоутворення в архітектурі» захистив у 1985р. Пройшов стажування у Гентському університеті (Бельгія).

Напрям його наукової діяльності – теорія зображень і формоутворень в архітектурі. Автор понад 70 наукових і науково-методичних праць, серед яких монографія «Природа – геометрія – архітектура», підручники і посібники з нарисної геометрії, основ образотворчого мистецтва, освітньо-професійна програма «Архітектура» (голова авторського колективу), учасник виставок художніх робіт.

60 років тому народилися

Стадник Світлана Опанасівна (1954) - педагог, поетеса. Закінчила філологічний факультет Вінницького педагогічного інституту. Працювала в обласному краєзнавчому музеї, викладачем кафедри іноземних мов політехнічного інституту. Писала кандидатську дисертацію «Художня своєрідність української ліричної поезії 70-х років. Деякі проблеми поетики». Її вірші публікувались в альманахах «Вершини», «Горизонт», «Вітрила-79», «Поезія», в журналі «Радянська жінка», обласній та районній газетах. Їй належить понад 40 критичних статей. Рецензій, оглядів, відгуків. Співавтор перекладу книги В.Муравйова «Перші пісні».

Літ.: Кантарук, П. Про себе і про світ// Зірка. – 1982. – 5 жовтня.

З-над Божої ріки. Літературний біобібліографічний словник Вінниччини / Упоряд. і заг. ред. А.М.Подолинного. – Вінниця: Континент – ПРИМ, 1998. – 480с.

Яковенко Тетяна Василівна (16.05.1954) в с.Соболівка Теплицького району – кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Вінницького державного педагогічного університету, член спілки письменників України.

Автор восьми поетичних книг та більше п’ятдесяти наукових статей з питань перекладу та сучасного літературознавства. Лауреат обласної літературно-мистецької премії «Кришталева вишня»(2002) та Всеукраїнської літературної премії ім. М.Коцюбинського(2002).

Вірші Т.Яковенко увійшли до «Антології української поезії другої половини ХХ століття»(Київ,2001)

Приймасюк Тетяна Євменівна (11.09.1954) в с.Брідок Теплицького району – майстер декоративно-прикладного мистецтва (вишивальниця), твори знаходяться в приватних колекціях України, Росії, Канади, Німеччини, Великобританії. Займається збором фольклору на Тепличчині.

Автор поетичних збірок – «Я тепло збираю по краплині», вірші – Вінниця,2001; «Молитва душі», вірші – Континент - прим,2002; «Голос жінки», вірші – Континент - прим,2003. Автор ряду колективних збірок, упорядник колективних збірок поетів - тепличан.

55 років тому народились

Риженко-Янковий Анатолій Олексійович (26.11. 1959) в с. Брідок Теплицького району - професійний художник, майстер живопису. Виставлявся в багатьох картинних галереях. В Болгарії, в м.Софія в 1981р., у Вінниці, в обласному центрі УТОГ – в 1983р., в Кіровограді, Києві – у 1984р., у великому Устюгу – в 1988р. Пересувна виставка в 1989р відбулася у Польщі, Угорщині, Німмеччині. У 1991році в Москві відбулась перша Міжнародна виставка творів нечуючих художників. В центральному виставочному залі на Кримському валу Анатолій був учасником. В 1992 році картини експонувались в США. Тематика картин – українське село, його люди, а також тема козацтва.

Левченко Олена Григорівна ( 21.11.1959) - кандидат філологічних наук. Закінчила філологічний факультет Вінницького педагогічного інституту та гуманітарний факультет Києво-Могилянської академії. У напрямку філософської антропології досліджує проблеми масової свідомості та художньої культури.

Була серед засновників журналу «Кіно-Театр», з яким весь час співпрацює. Учасник спільного проекту «Історична міфологія в сучасній українській культурі» Женевського університету та НаУКМА. Співавтор двох збірників досліджень за темою проекту. Перекладає з англійської та французької, неодноразово друкувалася у «Всесвіті» та «Кіно-Театрі». Власні роботи перекладено англійською та французькою

50 років тому у Теплику почав працювати завод сухого знежиреного молока.

У 2014 році святкують дату заснування такі бібліотеки-філії Теплицької ЦБС:

· 75 РОКІВ – Соболівська, Степанівська;

· 65 РОКІВ- Бджільнянська, Костюківська;

· 55 РОКІВ – Маломочульська.

Кiлькiсть переглядiв: 529

Коментарi