Викладка літератури «Велич особистості-Устим Кармелюк».

2020-03-10

10 березня цього року минає 233 роки від дня народження українського народного героя, керівника селянського повстання проти кріпацтва на Поділлі Устима Кармелюка. Постать Устима Кармелюка загадкова й легендарна. Історичні дослідження його біографії запитань породжують більше, аніж дають певних однозначних свідчень про цю неординарну особу. В судових актах, церковних записах та метриці йменують його по різному: Устим, Севастіан, Юстіан, Василь. Існує і кілька варіантів звучання і прізвища: Кармалюк, Кармелюк, Карманюк. Інколи переховуючись він називав себе Василем Гавриленком.
Народився У.Кармелюк в с.Головчинці Літинського повіту, Подільської губернії (тепер с.Кармалюкове, Вінницької області) у сім’ї кріпаків. Повстанський рух під проводом Кармелюка охопив значну частину повітів Подільської губернії. Народні перекази та історичні дослідження стверджують, що повстанці на чолі з Устимом Кармелюком побували і на нинішніх землях Тепличчини. Так, зокрема знищили корчму багатіїв на шляху Теплик-Тернівка поблизу с.Погорілої. Подія сталася у 1826 році. Кажуть з тих пір село стало називатися Погорілою (давня назва Романівка).
Ім’я Кармелюка стоїть поруч з такими іменами, як Б.Хмельницький, І.Богун, М.Залізняк, І.Гонта. Про нього написано багато переказів і пісень, дум, художніх творів. Серед них оповідання М.Вовчка «Кармалюк», роман у віршах А.Гудими «Устим Кармалюк», повість В.Канівця «Кармалюк», роман В.Кучера «Устим Кармалюк», драматичний твір С.Васильченка «Кармалюк».
Всі ці твори та ряд інших інформаційних видань представлені на викладці літератури «Велич особистості-Устим Кармелюк» в Теплицькій ЦБ. Для тих, хто хоче познайомитися з життям і боротьбою народного месника запрошуємо до бібліотеки.

/Files/images/2020__rk/89770166_1115885432085948_1726443743365562368_o.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 191

Коментарi